Як допомогти дитині подолати страх темряви?

Ваша дитина боїться темряви ? Страх являється базовою емоцією, яка виникає через відчуття небезпеки, а її головна функція – визначення рівня безпеки.

Побоювання темряви є поширеною проблемою і за статистикою з'являється у 80% дошкільнят. Це повязано з активним розвитком у період уяви, яким дитина ще не вміє керувати.

Необхідно розуміти, що малюк не боїться темряви, його лякає те, що вона може таїти. Мозок не отримує візуальну картинку навколишнього оточення тому підключається фантазія, яка малює жахливі образи.

На думку дитячих психологів, страх – це природне та нормальне явище. Відхиленням від норми вважаються випадки, коли вона турбує дитину понад 3 місяці. І як наслідок, може перерости у фобії та серйозніші порушення. Тому важливо допомогти дитині навчитися справлятися з емоціями, що лякають.

 

Чому дитина боїться темряви?

Впоратися із проблемою буде значно легше, розуміючи причини її виникнення. Насамперед потрібно визначити, що вплинуло на формування страху у малюка.

  1.   Залякування. Часто страх виникає після розповідей про персонажів, які можуть нашкодити «неслухняним діткам» або казок, що несуть страшний сенс.
  2.   Вплив телебачення. Якщо малюк часто бачить або чує випуски новин, де часто багато негативів, у нього формується надмірна тривожність.
  3.   Фільми жахів, страшні історії. Буває, дитина стає свідком перегляду «жахів» або чує страшилки від старших братів і сестер.
  4.   Малюк спить один у кімнаті. І тут страх може виникнути від відчуття самотності.
  5.  Велика кількість заборон. Коли у повсякденному житті більше «не можна», ніж «можна», з'являються комплекси і можуть виникати страшні фантазії.
  6.  Гіперопіка. Маленька людина на інтуїтивному рівні відчуває підвищене хвилювання та занепокоєння дорослого, внаслідок чого виникає тривожність та страхи.

Як батькам допомогти дитині?  

  • У жодному разі не смійтеся і не говоріть фраз: «Це нісенітниця», «Заспокойся», «Це ж дурниці» і т.д.
  • Не варто закривати дитину саму в темній кімнаті, щоб вона усвідомила її безпеку.
  • Не підігруйте: «І справді! Під ліжком сидить величезний монстр!».

Такі методи можуть посилити негативну ситуацію та покажуть дитині, що вона не може вам довіряти.

 

Для малюка страх є серйозним випробуванням, з яким йому складно подолати самостійно. Тому ваша допомога у цьому питанні вкрай необхідна.

Обговоріть із дитиною, чого вона боїться і чому. Визначивши причину, докладіть зусиль щоб її усунути, або максимально мінімізувати.

 

Методи, які допоможуть подолати страх темряви:

 

  •  Запропонуйте дитині разом пройти темною кімнатою, тримаючись за руки. Так він побачить, що монстрів у кімнаті нема.
  • Якщо страх надто сильний – увімкніть нічник. Загляньте разом під ліжко, у шафу та скрізь, де могло б ховатися чудовисько.
  • Розкажіть дитині про те, що ви її любите та не кидаєте. Коли він сам у кімнаті, ви знаходитесь поряд і завжди чуєте його.
  • Використовуйте улюблені фігурки, щоб програти з дитиною страшну ситуацію. У грі дітям легше змінити своє ставлення, вони стають сміливішими, сильнішими та допомагають іншим.
  • Запропонуйте намалювати монстра, а потім змінити малюнок, «перетворивши» його на доброго та позитивного героя.
  • Придумайте перед сном певний обряд. Наприклад, після купання читайте добрі казки, розповідайте приємні історії. Таким чином дитина відчуватиме безпеку і налаштовуватиметься на спокійний сон.
  • Поруч із малюком укладайте спати м'яку іграшку. Придумайте легенду, в якій плюшевий друг охороняє та захищає від усього поганого.
  • Придумайте казку, в якій малюк потоваришував зі своїм страхом.
  • Використовуючи запропоновані способи, ви не тільки переможете страх темряви, але й зміцните довірчі взаємини з малюком.

Якщо ж випробувавши ці методи, ви не побачите позитивних змін, обов'язково зверніться за допомогою до психолога.

 

І нехай дитинство ваших дітей наповнюють лише позитивні емоції.

Автор: Левочко Людмила